Neon jako nieodłączny element reklamy.
Neony – początki napisów reklamowych.
Ciekawe czy Georges Claude kiedykolwiek myślał, że jego wynalazek będzie związany z reklamą przez tyle lat…
Francuski wynalazca opracował bowiem w 1910 roku i zaprezentował na Paryskim Motor Show po raz pierwszy wykorzystanie komercyjne Rurki Geisslera.
W celach prezentacyjnych wykonano dwie 12 metrowe tuby, które rozświetliły wnętrze Grand Palais. To był początek nowej ery reklamy…
W latach 30 i 40 XX wieku Georges dopracowywał technologię rurek neonowych a w 1926 roku uzyskał patent na pokrywanie wnętrza neonów fluorescencyjną powłoką, dzięki czemu możliwe było uzyskanie kolorów – we wczesnych latach paleta barw zawężała się zaledwie do kilku, po wojnie rozwój technologii pozwalał uzyskać kilkadziesiąt kolorów.
Lata 70 XX wieku – wyobraź sobie amerykański dajner – długa lada barowa, pod oknami stoliki a przy nich wielkie, miękkie siedziska niczym wyjęte z Pontiaca,
Twoje zamówienie przyjmuje kelnerka. Z menu wybierasz „ćwierćfunciaka” z serem i Vanilla Milkshake.
„ God dammit it’s pretty f*****g good milkshake” – mruczysz pod nosem.
Na ścianie wiszą plakaty z Elvisem, tablice rejestracyjne, loga amerykańskich „brendów” motoryzacyjnych a wszystko dopełniają neony tworząc niesamowity klimat tamtych lat.
I tak docieramy do dziś – klasyczne lampy neonowe przeżywają drugą młodość, na rynku pojawiają się alternatywy m. in. Neon Flex czyrozwiązania autorskie jak Neon LED.
W artykule postaramy się przedstawić różnicę, wady i zalety poszczególnych rozwiązań.
Rodzaje napisów typu neon.
1. Lampa Neonowa – klasyka gatunku.
Szklana rurka, która może zostać uformowana w dowolny kształt. Wypełniona mieszaniną gazów, które po doprowadzeniu prądu elektrycznego zaczynają świecić. Pożądana barwa jest uzyskiwana za pomocą mieszania kilku zmiennych. Możemy to porównać do drukowania w podstawach CMYK z tym wyjątkiem, że zamiast kolorów mamy do dyspozycji gazy – neon oraz argon, luminofor oraz opcjonalnie barwę szkła.
Szkło barwione ma jedną podstawową zaletę: Po zgaszeniu dalej jest kolorowy (neony ze szkła bezbarwnego stają się mleczne). Do zalet neonów można zaliczyć niesamowite nasycenie kolorami. Oraz niepowtarzalny wygląd. Dzięki współpracy z profesjonalistami z AdaNeon jesteśmy w stanie zrealizować każdy projekt.
2. Neony Flex – Nowoczesne rozwiązanie w energooszczędnej technologii LED.
Dzięki wykorzystaniu diod elektroluminescencyjnych (LED) oraz silikonowej otuliny producenci rozwiązań świetlnych opracowali produkt, który sprosta wymaganiom jakie stawiane są branży reklamowej. Dzięki wyjątkowej elastyczności jesteśmy w stanie uformować przeróżne kształty, zarówno w płaszczyźnie wertykalnej jak i horyzontalnej. W ofercie jest również neon o kącie świecenia 360 stopni. Mnogość barw i rodzajów umożliwia realizację najbardziej skomplikowanych projektów. FLEX może samodzielnie tworzyć dowolny napis, wzór, logo albo być elementem większej kompozycji np. ekspozytora reklamowego czy służyć jako linia świetlna na elewacji budynku lub w meblu.
3. Neony LED PVC.
Czasem projekt, który zszedł z deski kreślarskiej grafika jest niewykonalny w dostępnej technologii. Z takim zagadnieniem zgłosił się do nas klient, któremu zależało na uzyskaniu efektu neonu przy zachowaniu czcionki firmowej. Szerokie litery, układające się w kolorowe napisy. Dodatkowo miały być odporne na zagrożenia w trakcie transportu przesyłką kurierską. Zarówno Flex jak i lampa neonowa nie posiadają takich wymiarów, aby uzyskać jednolite rozświetlenie przy szerokich literach. Dodatkowo szklane rurki są wrażliwe na uszkodzenia. Zaproponowaliśmy więc autorskie rozwiązanie:
We wcześniej obrobionym na frezarce CNC rdzeniu ze spienionego PCW umieściliśmy paski LED. Światło, które emitują rozświetlają kolorową plexi co daje pożądany efekt. Rdzeń z zewnątrz malowany pod barwę pleksi tworzy spójny kolorystycznie element.
O czym warto wiedzieć?
Nie bez znaczenia jest to, że każda reklama która świeci potrzebuje zasilania.
Być może planujesz remont i chcesz żeby napis świetlny wisiał na ścianie? Im wcześniej się do nas zgłosisz tym lepiej – będziemy w stanie doradzić jak poprowadzić instalacje elektryczną i jakich przewodów użyć.
W przypadku lamp neonowych aby rozświetlić gaz wymagany jest transformator wysokiego napięcia, który generuje nawet kilkanaście kV. To wymusza stosowanie specjalnych przewodów zasilających neon. Transformator taki jest też niemały, więc warto przemyśleć miejsce jego montażu aby zachować estetykę.
Neony Flex i Neon LED PVC zasilane są bezpiecznym napięciem 12/24 V spełniając regulacje z zakresu bezpieczeństwa i przepisów ppoż. coraz częściej stosowane przez pawilony handlowe.
Do działania wymagany jest zasilacz, który przekształca napięcie na takie, które jest wymagane przez napis.
Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy nieco temat. Jeżeli zastanawiasz się nad napisem warto się z nami skontaktować. Być może masz jakieś wątpliwości albo pytania – zawsze służymy pomocą.
Zapraszamy do zapoznania się z resztą oferty. Jako producent, specjalizujemy się w reklamie przestrzennej takiej jak:
- Litery 3D
- Kasetony reklamowe
- Ekspozytory produktowe
Warto postawić na firmę z doświadczeniem.